Híres magyar tudósok, feltalálók

 

Asbóth Sándor 
Bánki Dónát 
Barnóthy Jenő 

báró Eötvös Loránd
Bay Zoltán
Bíró László
Bodó Zsófia
BRÓDY IMRE
Csonka János 
Dallos József 
Dékáni Árpád
Déri Miksa  
Dorogi István 
Döme Lajos
Gábor Dénes  
GALAMB JÓZSEF 
GANZ ÁBRAHÁM 
Greguss Pál 
Haraszty Ágoston
HEVESY GYÖRGY
Irinyi János

Jedlik Ányos
JENDRASSIK GYÖRGY
KANDÓ KÁLMÁN
Kaposy Mór
Kemény János  
Kertész Andor

Kliegl József
Körösi Csoma Sándor 
KRUSPÉR ISTVÁN
KÜHNE EDE
Luppis János
Markovits Mária 
MECHWART ANDRÁS 
Mihály Dénes  
NEUMANN JÁNOS

P. Fényi Gyula
Pattantyús Ábrahám Géza
Pávlics Ferenc
Pázmándi Kempelen Farkas
Pécsi Eszter 
Pulitzer József
Puskás Tivadar
RICHTER GEDEON  
Rózsa Miklós
Rubik Ernő, id.
Rubik Ernö, ifj
Schick Béla
Simonyi Károly 
Szent-Györgyi Albert  
Szilárd Leo   
Szilvay Kornél
teller Ede 
TIHANYI KÁLMÁN  
WIGNER JENŐ 

ZIPERNOWSKY KÁROLY 


Bay Zoltán

  ".....Gyermeki fantáziámat különösen a Hold izgatta. Késő estig játszottam az udvaron és megigézve néztem, miként húz el a Hold a templomtorony mögött....."
 

Született : 1900 július 24-én Gyulavári
Elhunyt : 1992 október 4-én Washington

 Középiskolai tanulmányait a debreceni Református Gimnáziumban, egyetemi tanulmányait pedig a Pázmány Péter Tudományegyetemen végezte. Itt doktorált 1926-ban. 1927 és 1930 között németországi egyetemeken és kutatóintézetekben dolgozott. 1930-ban a szegedi tudományegyetem elméleti fizikai tanszékére nyert egyetemi tanári kinevezést. 1936 őszétől az Egyesült Izzólámpa és Villamossági RT kutató laboratóriumát, és rövidesen - ezzel egyidejűleg - a Budapesti Műegyetem Aschner Lipót alapította, alapítványi fizikai tanszékét vezette.

Az Egyesült Izzóban érte el alapvető fontosságú eredményeit az un. Hold visszhang-mérésekkel kapcsolatban. 1948-ban az Egyesült Államokba távozott, és a George Washington Egyetem professzora lett. Itt is folytatta kutatásait és újabb, nagyjelentőségű eredményeket ért el. Rendkívüli pontosságú méréseket végzett a fénysebesség meghatározására, mely alapján a hosszúság egységének új definícióját adták meg. Élénk kapcsolatban volt Neumann Jánossal, eredményeik kölcsönösen segítették kutatásaikat. A Magyar Tudományos Akadémia 1937-ben levelező, 1945-ben rendes, 1981-ben pedig tiszteleti tagjává választotta. Hamvait szülőhelyén temették el.

Találmányai:
Fotoelektron-sokszorozó
Föld-Hold radar
Új méter definíció

A Francia Forradalom parlamentje egymástól függetlenül definiálta a távolság egységét, a métert, mint a sarkkör és az egyenlítő távolságának tízmilliomod részét, meg az idő egységét, a másodpercet, mint a nap hosszának 1/86400 részét. Később, a mérési pontosság fokozódásával a Párizsban őrzött platina-rúd hossza lett a méter, a cézium-atom rezgésének előírt sokszorosa a másodperc.

Végül a Nemzetközi Súly- és Mértékügyi Bizottság 1983 októberében Párizsban tartott konferenciáján szentesítette a Bay Zoltán által javasolt új definíciót:
"1 méter az a távolság, amit a fény légüres térben 1/299 792 458 másodperc alatt befut."
Nem csak fizikusok és mérnökök, hanem az iskolás gyerekek is megtanulják, amire Bay Zoltán tanított: a távolságot órával lehet mérni, mert tér és idő nem függetlenül léteznek.

Laptetejére


 

 

Bíró László

Volt hipnotizőr, grafológus, autóversenyző, biztosítási ügynök és vámügyintéző, foglalkozott festészettel, szobrászattal és találmányokkal."

Született : 1899 szeptember 29-én Budapest
Elhunyt : 1985 november 24-én Buenos Aires

 

Találmányai:

Golyóstoll

Az első általa összeszerelt példányokkal  nem lehetett tökéletesen írni. Betűk írására alkalmatlanok voltak, s a rosszul beágyazott golyók sűrűn elakadtak.
Ez idő alatt a németek már 1939-ben átvették megoldását, és "Exakt" néven forgalomba hoztak egy tintával tölthető golyóstollat, amelynek nagy hátránya volt, hogy a tinta már rövid idő eltelte után beszáradt.
Argentínában történt letelepedése után - megfelelő módosítással - a golyóstoll töltésére öntvényrepedést jelző festéket alkalmazott. Speciális festékkel töltött golyóstollára 1943. június 10-én kapott szabadalmat, melynek legfőbb jellemzője az volt, hogy a benne lévő festék gyorsan száradt, és nem koszolta össze a papírt. Tulajdonképpen ekkor készültek el az első eladásra gyártott golyóstollak Buenos Aires-ben, Argentínában, melyeket "Eterpen"-nek neveztek, az azokat gyártó cég neve alapján.
Később a liszensz jogokat az angol kormány vette meg, amely a Brit Királyi Légierő számára keresett egy olyan, újfajta tollat, melyet a nagy magasságban közlekedő vadászgépek személyzete is tudott használni a nagy nyomáson anélkül, hogy a tinta kifolyt volna belőle. A golyóstollnak a légierőnél történő sikeres bevezetése után került a golyóstoll, vagy ahogyan Angliában hívták, a "Biro-pen" a reflektorfénybe, s került a nyilvánosság elé.
 

Automata sebességváltó autókhoz

Rendkívül széles érdeklődési körű személyiség volt.
Bíró egyszer vásárolt egy vörös Bugatti-t, melyben a tengelykapcsolós mechanizmusú sebességváltóval való kapcsolást túl nehézkesnek találta. Ekkor kezdett el elmélkedni a sebességváltás egy automatikus megoldásán.
Egy évnyi kísérletezés után megépítette és szabadalmaztatta automata sebességváltóművét.
 

Laptetejére


 

 

 Gábor Dénes

"A jövőt nem lehet előre megjósolni, de a jövőnket fel lehet találni !"
 

Született : 1900 június 5-én Budapest
Elhunyt : 1979 február 9-én London

Találmányai:

Aeroplan-körhinta

1910. október 8-án Gábor Dénes még tanulóként jelentette be Budapesten, egy aeroplán-körhinta szabadalmaztatási kérelmét. Lényege az volt, hogy több, kisebb méretű, különféle típusú és személyek befogadására alkalmas aeroplánokból álló szerkezet volt egymással rugalmas kapcsolás segítségével gyűrűalakban összekötve, és mindegyik egy, a körhinta közepén elhelyezkedő függőleges tengelyhez volt rögzítve. A körhinta középső főtengelyét egy motor hajtotta, mely a repülőgépeket körben megforgatja. A aeroplánokra ható centrifugális erő illetve a szárnyakra ható felhajtóerő együttese segítségével a kis repülőgépek felemelkednek, és egy repülő körhintát alkotnak.

 

Holográfia

Az eljárás ötletét Gábor Dénes vetette fel és dolgozta ki 1947-ben.
Bár az elmélet jó volt, az első hologram elkészítésére csak 1961-ben kerülhetett sor, mert addig - a lézer megjelenéséig - nem állt rendelkezésre olyan fényforrás, amely az interferencia előállításához szükséges koherenciát biztosítani tudta volna.

Gábor Dénes munkáját 1971-ben Nobel-díjjal ismerték el.

1947-ben Rugbyben, Angliában dolgozott a British Thomson-Houston Company kísérleti laboratóriumában.

A holográfia a fény hullámtermészetén alapuló olyan képrögzítő eljárás, amellyel a tárgy struktúrájáról tökéletes térhatású, vagyis háromdimenziós kép hozható létre.
A holográfia lényege : a hologramon - voltaképpen egy sík lemezen - az intenzitás mellett a hullám fázisát is sikerül rögzíteni, így lehetségessé válik a teljes információ felvétele és tárolása. (Innen ered a holográfia elnevezés is: görögül a "holosz" teljest, a "grapho" pedig írást jelent.)

A hologram készítésekor a tárgyat koherens lézerfénnyel világítják meg, majd a visszaverődő fénnyalábot egy féligáteresztő tükör segítségével úgynevezett referencianyalábbá transzformálják.
A két sugár a fotólemezen találkozik, ahol interferencia képet, azaz hologramot hoznak létre.

A hologram felvételének és rekonstruálásának lényege tehát: megfelelő módon rögzítjük, illetve a rögzített interferenciakép segítségével újra létrehozzuk és továbbengedjük azt a hullámfrontot, amely a tárgyról kiindult. Ennek alapján könnyen magyarázhatók a hologramkép sajátos és szokatlan tulajdonságai.

Egy hologramban akár több kép is eltárolható

Leith és Upatnieks hamarosan 12 különböző képet tudott tárolni egyetlen emulzióban. Manapság több száz oldalnyi nyomtatott anyag tárolható azon a területen, ami közönséges fotográfiával csak egyre lenne elegendő.

A holográfia alkalmazási területei

- Ultragyors fényképezés
- Teljes rekonstrukció: 360°-os holografikus kép
- A rekonstruált hullám felhasználása referenciaként: a változással egyidejű vizsgálat
- Több hologram szuperpozíciója ugyanazon a lemezen
- A holografikus filmezés lehetősége
- Holográfia az atomok világában

Laptetejére


 

Irinyi János

..egyike volt azoknak a múlt századi magyar értelmiségieknek, akik egyaránt kivették részüket a kor tudományos, technikai, sőt társadalmi-politikai küzdelmeiből, s akikről elmondhatjuk, hogy sokrétűen teljes életet éltek."

Született:1817 május 17-én Nagyléta
Elhunyt : 1895 december 17-én Vértes

 

Biztonsági gyufa

 

Irinyi János 1836-ban a bécsi Politechnikumban tanult kémiát, amikor is egyik professzorának, Meissner Pálnak egy sikertelen kísérlete kapcsán merült fel benne annak megoldása, hogy miként lehetne egy olyan gyufát készíteni, mely zajtalan és biztonságos.
Az akkoriban alkalmazott gyufák a fejükben található vegyi anyagok összetétele miatt igen nagy hang és láng kíséretében lobbantak fel. Irinyi ötlete abban állt, hogy a gyufa fejében lévő fehérfoszfort nem káliumkloráttal, hanem ólomdioxiddal keverte. Így jutott el a ma is használatos biztonsági gyufa őséhez.

Ma már milliószámra gyártják a gyufaszálakat, melyeket természetesen gépekkel készítenek. Különböző színekben és méretekben találkozhatunk velük. A dobozaik még ma is reklámhordozó felületként funkcionálnak.

Laptetejére


 

Jedlik ÁnyosJedlik Ányos

 1800 - 1895

  Jedlik Ányos 1800 január 11-én született Szimőn, Komárom megyében. Földműves szülei István névre keresztelték. Tanulmányait faluja iskolájában, a nagyszombati, majd később a pozsonyi gimnáziumban folytatta. A gimnázium elvégzése után, 1817-ben csatlakozott a Szent Benedek rendhez, felvéve az Anianus, magyarosan Ányos nevet. Az 1818.-ik évet már Pannonhalmán töltötte. Ez volt kezdete nemcsak tudományos pályájának, hanem egyénisége alakulásának, jelleme fejlődésének is.

 Huszonöt éves korában pappá szentelik. Tanítani kezd Győrben, szorgosan olvassa a szakirodalmat, megalkotja első találmányait.1829-ben megszerkesztette azt az elektromos motort, "amelyben elektromos árammal azaz annak mágneses erejével, közvetlen forgó mozgást létesített". Később a pozsonyi akadémián tanít, de kísérleteivel továbbra se hagy fel. 1834-ben és 35-ben is szakmai tanulmányutakat tesz Ausztriában. 1840 márciusában egyetemi tanár Pesten. Kísérleteiről továbbra is naponta feljegyzéseket készít. Belép a Magyar Természettudományi Társulatba és részt vesz a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók első és második nagygyűlésén, Pesten, 1841-ben. Előadásai szódavízgyártó eljárását és elektromágneses jelenségeket mutatnak be.

1861-ben pedig elkészítette az első dinamót! Sajnos találmányát nem közölte a világgal (magyar sors), így nem az ő nevéhez kapcsolják a dinamó feltalálásának korszakalkotó eredményét, hanem Werner von Siemenséhez (1816-1892), aki műszaki katonaként saját gyárában fejlesztette ki azt, de csak 1866-ban!
                                                 

Találmányai:
Szódavíz
Forgony
Dinamó
Galvánelemek és villanyvilágítás
Optikai rácsok
Csöves villámfeszítő

 1873-ban a bécsi világkiállításon egy Siemens vezetésével működő bírálóbizottság a Haladás érmével tünteti ki Jedlik "villámfeszítő" berendezését (feszültség-sokszorozóját). 1878-ban nyugdíjazását kéri. Jedlik Ányos nyugdíjas éveit Győrben, a rendházban is munkával tölti. 91 éves korában lesz a megalakuló Mathematikai és Physikai Társulat 1. számú tagja.
   1895. december 13-án véget ér Jedlik Ányos eredményekben gazdag élete.

Laptetejére


 

 

Luppis János

Született : 1813 január 27-én Fiume
Elhunyt : 1875 január 11-én Torrigia

Torpedó

Apja tengerészkapitány volt, így Luppis is fiatalon az osztrák-magyar haditengerészethez került, ahol fregattkapitány lett. Itt fogalmazódott meg benne az önjáró torpedó ötlete, s el is készítette első, kezdetleges modelljét.

Tulajdonképpen egy hajtószerkezettel ellátott kis csónak volt, amelyet, hogy vízen maradjon, kétoldalt parafa lemezekkel erősítettek meg. Az orrában gyújtókészülék, a csónaktestben robbanótöltet volt. A szerkezetet sűrített levegővel meghajtott hajócsavar mozgatta előre, kormányzására két, egymás mellé szerelt, a partról zsinórokkal mozgatott kormánylapát szolgált. Célba ütközéskor robbant. Luppis akkoriban még "sikló védő"-nek nevezte a szerkezetet.

A hadügyminisztérium nem ismerte fel a találmány jelentőségét, ezért Luppis 1864-ben Robert Whitehead angol származású hajógyárossal társult, s a fiumei üzemben 1866-ra elkészült az első haltorpedó.

Sorozatgyártását 1868-ban kezdték meg. Anglia, Németország, Olaszország, Franciaország, Japán és Oroszország nagyobb mennyiséget vásárolt az új fegyverből, így a fiumei torpedógyár gyorsan fejlődött.

A Luppis-Whitehead-féle torpedó első harcszerű bevetésére a perui polgárháborúban került sor, 1877. május 29-én. Tömeges alkalmazása az 1904-es orosz-japán háború tengeri harcaiban kezdődött.

Luppis találmányáért 1869-ben magyar nemesi címet kapott.
 

Laptetejére


 

Szent-Györgyi Albert

Született : 1893 szeptember 16-án Budapest
Elhunyt : 1986 október 22-én Woods Hole (USA)

Találmánya: C-vitamin

A paprikát mi, magyarok tettük híressé, bár e növény nem őshonos nálunk. A magyar kertészek nagy szeretettel és hozzáértéssel gondozták, nemesítették kedvenc fűszernövényüket, aminek eredményeként számos változatát sikerült kitenyészteni. A Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert pedig a paprika segítségével fedezte fel a C-vitamint.

A C-vitamin, azaz aszkorbinsav, miből legalább 50-60 milligrammra az egészséges szervezetnek naponta szüksége van, olyan anyag, amelyből a legtöbb éppen Porlódon volt található az 1930-as évek elején, ahová Szent-Györgyit egyetemi tanárnak nevezték ki.
    Mindössze 25 grammnyi por volt egy kis üvegcsében belőle a zsebében, amikor Porlódra érkezett. Mindig is gyanakodott rá, hogy a vegyület a C-vitaminnal azonos, de mivel a vitaminokat szerinte enni kell elsősorban, ezért úgy gondolta, inkább a szakácsoknak kell vele foglalkozni, mintsem a tudosoknak.

Meg is kapta a Nobel-díjat. Büszkeségére felhő sem vetült: meg volt győződve róla, hogy olyasmivel vitte előre a tudományt, amely aztán végképp nem szolgálhatja az öldöklést. Hamar kijózanodott azonban egy német gyárban, amely a tengeralattjárók matrózai számára állított elő aszkorbinsavat, lehetővé téve, hogy hónapokig a nyílt tengeren folytassák halálos küldetésüket, anélkül hogy a skorbut végezne velük.

Laptetejére


 

Szilvay Kornél

 

Született : 1890 július 25-én Budapest
Elhunyt : 1957 szeptember 8-án Budapest

Tűzeseteknél, különösen a raktári tüzeknél gyakran előfordult, hogy az oltóvíz okozta kár nagyobb volt, mint a tűz okozta kár. Valószínűleg kevéssé közismert, hogy a tűzkárok mérsékléséhez vezető, és ma is széles körben alkalmazott ún. szárazoltó eljárás - amelynél az oltóanyag víz helyett por vagy hab - és az eljárásnál használt berendezések feltalálója egy magyar tűzoltó tiszt, Szilvay Kornél volt.

Szilvay hamar felismerte a nagy mennyiségű oltóvíz alkalmazásának hátrányát a belső tüzek oltásánál, ami esetenként nagy értékű anyagi javak teljes pusztulásához vezetett. 1923-ban jelentette be a szárazoltó eljárással kapcsolatos első találmányát, egy semleges gázzal oltó gépet.  A poroltók használatának előnyeit a vagyonmegóvás tekintetében jól mutatta a Nemzeti Kaszinó gobelintermében 1925-ben támadt tűzeset, amelyet Szilvay kizárólag poroltókkal küzdetett le, és az értékes perzsaszőnyegek, gobelinek csupán kisebb és javítható károsodást szenvedtek. Ez a tűzeset inspirálta egy nagyteljesítményű szárazoltó gép rendszerbe állítását Budapesten 1928-ban, amit a Mávag Mozdony- és Gépgyár gyártott le. A kapacitást hamarosan négy gépre növelték, amelyeket összesen 95 alkalommal vetettek be eredményesen. A párizsi tűzoltóság nemzetközi kiállításán, 1929-ben a Mávag egy korszerűsített poroltóval vett részt. A berendezés sikerét mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a helyiek mellett az amerikai és a kanadai tűzoltóság is érdeklődött utána.

Tűzoltói pályafutása során több ezer oltást vezetett, melyek közül kiemelkedik a budapesti Bazilika kupolatüzének vízkármentes oltása 1947-ben. Szilvay Kornél 1957 szeptember 8-án, 67 éves korában halt meg.

Laptetejére


Puskás Tivadar

 telefonközpontot és a telefonhírmondót (1844-1893) találta fel

Puskás egy ideig Edison munkatársaként is dolgozott, és az ő ötlete volt a telefonközpont bevezetése (1877). Az ilyen rendszerben az egyes előfizetők csak a központtal állnak közvetlen összeköttetésben. A központ kapcsolótábláján kötik azután össze az egyik telefontulajdonos vezetékét egy másik előfizetőével. Puskás 1878-ban Bostonban megvalósította az első ilyen telefonközpontot. Majd 1879-ben a párizsi világkiállításon bemutatta találmányát, és az itt aratott siker nyomán kapott megbízást Párizs telefonközpontjának létrehozására. A budapesti telefonközpont (a világon negyedikként) 1881 május 1-én kezdte meg működését.
1893 február 15-én szólalt meg a világon először a telefonhírmondó, ez a vezetékes hír- és műsorközlő berendezés, mely naponta már műsort is közvetített. Zseniális találmánya sikerútját már nem élhette meg, mert fiatalon, 1893 máricus 16-án 49 éves korában meghalt, magával víve sok-sok tervét, amelyeket -mint az előzőt is- elsősorban a magyarságnak szánta. Az ő "Beszélő Újságja" adta hírül halálhírét.

Laptetejére


Pázmándi Kempelen Farkas

 

 

A zseniális magyar feltaláló a technika szinte valamennyi területén működött. 1743 január 23-án született Pozsonyban, udvari tanácsosi rangot szerzett a magyar királyi udvari kancellárián, és 1804 március 26-án halt meg Bécsben.
1788-ban beszélő gépet szerkesztett, amelyet a londoni Kings College múzeuma őriz. Ezen kísérleteiről 1791-ben Bécsben jelent meg németül és franciául egy tanulmánya, az első úttörő munka a hangtanról.
Bácskában ő szervezte meg a posztógyártást, de ő vezette a budai Várszínház építését, építtette a pozsonyi hajóhidat, tökéletesítette a gőzgépet, megszerkesztette a gőzturbina ősét, a schönbrunni szökőkutakat pedig az ő vízemelő gépe segítségével építették meg.
Elsőként szerkesztett írógépet vakok számára, és később az ő elképzelése alapján létesítette Valentin Haüyn a vakok első intézetét Párizsban.

Világhírnevét mégis elsősorban az 1769-ben feltalált sakkozógépével alapozta meg. Gépével beutazta egész Európát és mindenhol bámulatba ejtette az embereket. A gép leírása megjelent a Leipziger Magazin für Naturkunde, Mathematik und Oekonomie című folyóiratban (1784).
Sajnos a gép nem maradt meg, mert állítólag 1854-ben Philadelphiában elégett.

Laptetejére


báró Eötvös Loránd (1848-1919)

 Einstein relativitás elméletét  kísérleti megállapítására építette fel

Eötvös már 1908-ban közzétette német szaklapokban gravitációs méréseinek eredményét. És bebizonyította, hogy "minden test egyforma sebességgel esik az űrben". Ezen munkásságáért 1909-ben a Göttingen-i egyetem Benecke díját nyerte el, amelyet számos díszdoktori cím követett.
 

 
 

1913-ban a német Physikalische Zeitschrift című tudományos folyóiratban maga Einstein közölt egy tanulmányt "A gravitációs elmélet jelenlegi helyzete" címmel. Itt többek között azt mondta: "Meg kell itt jegyeznünk, hogy a súlyos és tehetetlen tömeg azonosságát, arányosságát, Eötvös egy számunkra nagyon fontos vizsgálattal, nagy pontossággal igazolta" (szabad fordítás).
Eötvös az 1908-ban közzétett méréseket az általa kifejlesztett és később róla elnevezett "Eötvös torziós ingával" végezte. Ezen kisérleteivel igazolta, hogy "a tömegvonzás nagysága a test anyagától független". Méréseinek eredménye lett, a modern fizika legjelentősebb felfedezésének az általános relativitás elméletnek az igazolása.
Eötvös sohasem szabadalmaztatta ingáját, abból a humánus gondolkodásból fakadóan, hogy az szolgálja az egész emberiséget.
Az ő ingája segítségével határolták be a venezuleai és texasi olajmezőket, az iraki és iráni olaj-lelőhelyeket. Neki köszönhette az ország, hogy az olajmezők felfedezésével a két világháború között olaj-exportáló ország lettünk.
Ma pedig az űrbeli viszonyok szerint módosított változataival űrhajókon végeznek azzal nyersanyag feltáró programokat.
1913-ban számos tudós őt javasolta Nobel-díjra, de mégsem kapta meg. Tudósi és emberi nagyságából ez semmit nem vonhatott le. 1948-ban születésének 100. évfordulóján a Londoni Science Museumban rendeztek egy emlékkiállítást "A legnagyobb magyar tudós" címmel.
 

Laptetejére


Mihály Dénes

 (1894-1953)

 a televízió európai atyja 
Mint fiatal műegyetemi hallgató már 1917-ben két szabadalmat jelentett be a távolbalátás területén.
1919 júliusábaan sikerült neki kisebb tárgyak képének azonnali átvitele. Találmányával a "Telehor"-nak nevezett készülékével több kilométerre továbbított állóképeket.
 

Az első világháború elvesztése következményeként kísérletei megszakadtak. 1924-ben Berlinben jelent meg "Az elektromos távolbalátás és a Telehor" című könyve, amellyel olyan sikert aratott, hogy fölajánlották neki a német posta AEG kísérleti állomását munkájának folytatásához.
Európában ebben az időben több televíziós rendszer is született. Például a skót John Logie Baird-é és a német Carolus rendszeré. Angliában 1926-ban mutattak be televíziós képeket mozgó tárgyakról, de amikor végleges döntésre került sor, a különböző televíziós rendszerek között, akkor Mihály Dénes Telehor nevű rendszerét fogadták el. 1928-ban már rendszeres adást sugároztak a Berlin-Witzleben adóállomásról. A Telehor készüléket ma a Deutsches Museumban őrzik (Münchenben).

Mihály Dénes nem fogyott ki alkotó, zseniális ötleteiből. A phonokerék megalkotásával sikerült megoldania a kép és a hang szinkronját. Később, 1933-ban E.H.Traub fizikussal együttműködve már egy korszerűbb televíziós készüléket mutathatott be, amelyet maga még tovább tökéletesített.
Ez volt az a képet 240 sorra (!) felbontó televíziós készülék, melynek képét akár 2,5 x 3 méteres nagyságban is ki lehetett vetíteni.

Egyéni sorsa szomorúnak mondható. Anyagi gondjait sohasem tudta kiheverni igazán. Hitler uralma idején internálták, mert üldözötteket rejtegetett. Házasságuk gyermektelen maradt, amit sohasem tudott feldolgozni. Élete végén, betegen is, de dolgozott tovább. Süketnémák számára abc kidolgozásán munkálkodott. Végül 1953-ban tüdőbajban halt meg.
 

Laptetejére


 

BRÓDY IMREBRÓDY IMRE (1891 - 1944)

(1891 - 1944)

Gyulán született fizikus, egyetemi tanulmányait Budapesten végezte. Doktori értekezését az egyatomos gázok kémiai állandójáról írta. Előbb középiskolai tanár volt, majd a tudományegyetem gyakorlati fizikai tanszékének tanársegédje. Pályája elején értékes elméleti kutatásokat végzett: fajhővel és molekulahővel foglalkozott. 1920-tól rövid ideig Göttingenben Max Born tanársegédjeként dolgozott, együtt alkották meg a kristályok dinamikai elméletét. 1923-ban hazatért, és élete végéig az Egyesült Izzó mérnökeként dolgozott.

Legfontosabb találmánya 1930-ból származik. Lényege, hogy argon helyett kriptongázzal töltötte fel a lámpákat. Mivel az új töltőgáz nagyon drága volt, munkatársaival eljárást dolgozott ki a kripton levegőből történő előállítására. Az általa feltalált kriptontöltésű izzólámpa gyártása 1937-ben indult meg Ajkán.

Laptetejére


GALAMB JÓZSEF

(1881 - 1955)

 

1881. február 3-án született Makón. Gimnáziumi tanulmányai befejeztével került Budapestre, ahol az Állami Felső- Ipariskola hallgatója lett. Innen került a Magyar Automobil RT.-hoz, ahonnan ösztöndíjjal kijutott 1903-ban Németorszégba, t.k. Majna-Frankfurtba az Adler autógyárhoz. Amerikába egy autókiállítás kapcsán jutott el, ahol munkát vállalt a Cleveland-i Stearn's Automobile Company-nál, majd a Niles-i Harris Művekhez került. Itt készítette el első gépkocsiját, amely kis üzemanyag fogyasztású volt.

Henry Forddal 1905-ben találkozik, aki az ő tanácsára kis kocsik gyártására tért át. Galamb József, mint Ford munkatársa tervezte meg a "T" modellt, amellyel világhírnevet szerzett magának és egyben a gyártó cégnek is. A kezdeti sikereket jelentette az éves kb. tízezres példányszám eladása, ami akkor az autógyártás kezdetén igen nagy számnak volt mondható. Később, 1911-ben Galamb József elgondolása alapján beindult a szalagrendszer.
 Az N-modell hűtőrendszerének áttervezése után a gyár főkonstruktőre lett, s a híres T-modell sok fontos alkatrészét ő tervezte. 1915-től a Fordson-traktor tervein dolgozott. 1917-ben már ennek köszönhetően egymilliót adtak el, és a 20-as években évi kétmillió gépkocsi gördült le a Ford gyár szalagjairól. A T-modellből mintegy 18 millió darabot adtak el, és ezt csak a kis Volkswagen, a "bogár" szárnyalta túl 21 milliós példányszámával.

1918-ban készítette el a Fordson- traktor terveit, majd forradalmasította a nehéz motorok gyártását is. Galamb Józsefet a világhír nem vakította el.
1921-ben ösztöndíjat alapított olyan makói, szegény sorsú diákoknak, akik felső ipari iskolában kívántak tanulni. Az első világháború alatt hadigépek szerkesztésével foglalkozott, pl. tengeralattjáró-keresővel. Több alkalommal ellátogatott Magyarországra, s előadásokat tartott a Magyar Mérnök és Építész Egyletben. A második világháború idején Ford ötletére hathengeres kiskocsit tervezett, amely 1942-ben készült el. Orvosai tanácsára 1944-ben visszavonult az aktív munkától.

1955-ben Detroitban halt meg. Emlékét büszkén őrizhetjük, remélve abban, hogy Detroit sem fogja őt elfelejteni...

Laptetejére


GANZ ÁBRAHÁM

(1814 - 1867)GANZ ÁBRAHÁM (1814 - 1867)

 

A svájci Unter-Embrach városkában született. Kitanulta az ácsmesterséget, majd öntőinas lett. A Széchenyi által kezdeményezett gőzmalom építésénél szerelőként dolgozott. 1844-ben már önálló öntödéje volt Budán.. Kidolgozta a vasúti kocsik kerekeinek kéreg-öntésű gyártását. Ebből az üzemből alakult az a vállalat-együttes, amely a gépipar, a járműipar, a villamosipar számos területén működve világhírű találmányokkal, műszaki megoldásokkal jelentkezett. Az 1848-as szabadságharc idején ágyúkat és golyókat öntött.

Ganz - Jendrassik hajómotor

A '30-as években meginduló dunai - tengeri hajózás összeforrt Jendrassik György nevével, a hajókat az általa tervezett hajómotorral szerelték fel. A motor 800/p fordulatnál 400 lóerőt teljesített. A nagy fordulat miatt a motor és propeller közt állandó módosítású redukciós mű volt beiktatva. Mivel a Ganz-gyár nem volt berendezkedve ilyen nagyságú forgattyútengely kovácso-lására, ezért három darabból készítették. A befecskendező szivattyú bütyke és emeltyűje csak egyirányú forgást tett lehetővé, emiatt a megosztott szivattyúház közepére szerelt pneumatikus átkormányozó szerkezetet úgy oldotta meg, hogy mind előre-, mind hátramenetnél a szivattyú fordulatiránya ne váltakozzék. A motorokat tükörkép elrendezésben párosával építették be a Duna-tengerjáró hajókba.

Laptetejére


JENDRASSIK GYÖRGY

(1898 - 1954)JENDRASSIK GYÖRGY (1898 - 1954)

A pesti József Műegyetemen végezte tanulmányait, majd a berlini egyetemen híres fizikusok, Einstein és Planck előadásait hallgatta. Gépészmérnöki oklevelét Budapesten 1922-ben szerezte meg. 1927-től dolgozott a Ganz Részvénytársaságnál, ahol a dízelmotorok fejlesztésébe kapcsolódott be. Ő szerkesztette a világhírű Jendrassik-motort, melynek első darabjai egy- és kéthengeresek voltak, később alakult ki a négy- és hathengeres, négyütemű, kompresszió nélküli, előkamrás motor.

 

Gázturbina (1938)

Az első önálló tűztérrel rendelkező, kis teljesítményű (73 kW-os), jó hatásfokú 21,2%-os turbina. Ez is belső égésű hőerőgép, a tüzelőanyag termokémiai energiáját alakítja át hő-, majd mechanikai energiává.

Jendrassik nagy érdeme, hogy világosan látta a gázturbina jövőjét a repülésben, ami nélkül távolsági vagy katonai repülőgépeket ma már el sem tudnánk képzelni.

Laptetejére


KANDÓ KÁLMÁN

(1869 - 1931)KANDÓ KÁLMÁN (1869 - 1931)

Pesten született 1869-ben és ugyanitt halt meg 1931-ben.

Gimnáziumi tanulmányait Budapesten végezte. Gépészmérnöki oklevelet a budapesti Műegyetemen szerzett. Kezdő mérnökként Franciaországban dolgozott, a Tesla-féle indukciós motor tervezésével és fejlesztésével foglalkozott.1894-ben igen rövid idő alatt megtervezte a háromfázisú motor- és generátorsorozatotA hazai sikerek után egy ideig Olaszországban dolgozott, hazatérése után ismét a Ganz gyárban helyezkedett el, amelynek később a vezérigazgatója lett. Kandó kezdeményezésére és az ő vezetésével kezdtek foglalkozni a gyárban a háromfázisú villamos vontatással. Terveik alapján villamosították az olaszországi Valtellina vasútat, amely Európa első villamosított fővonala volt. 1907-től 1915-ig Olaszországban élt, majd az I. világháború kitörésekor hazajött. 1917-ben felmentették a katonai szolgálat alól, ezután élete végéig a fázisváltós rendszeren dolgozott. Munkásságát külföldön is elismerik, elsősorban az ötven periódusú, országos hálózatról táplált villamos vasút révén

Őt tekintjük a vasutak villamosításának első úttörőjének. Az első háromfázisú villamosvonat megépítése, a róla elnevezett 50 periódusú Kandó- féle fázisváltós rendszer az ő nevéhez fűződik. Ő tervezte meg a Budapest-Hegyeshalom közötti fő vasútvonal villamosítását.

Laptetejére


KRUSPÉR ISTVÁN

(1818 - 1905)KRUSPÉR ISTVÁN (1818 - 1905)

 

Fő tudományága a geodézia volt. Közreműködött a méter és a kilogramm egyedül törvényes mértékegységként való elfogadásáról szóló törvény előkészítésében. Az etalon vizsgálatához műszereket szerkesztett. A kormány az ő előterjesztése alapján állította fel a Mértékhitelesítő Bizottságot, az Országos Mérésügyi Hivatal elődjét, amelynek tizenhat éven keresztül vezetője volt. A párizsi székhelyű Nemzetközi Mértékügyi Bizottságnak 1879-es megalakulása után tizenöt évig tagja volt.

A Kruspér-féle "új lejtmérő" szintező műszer az 1878-as Párizsi Világkiállításon ezüstérmet kapott.

Laptetejére


KÜHNE EDE

(1839 - 1903)

Tanulmányait Kölnben végezte. 1862-ben érkezett Magyarországra, 1863-ban Ludwig Róberttel együtt megvásárolta a Pabst és Krauss-féle mezőgazdasági gépjavító műhelyt. Itt többek között továbbfejlesztette a lóvontatta vetőgépet is. Miután 1869-ben az üzem egyedüli tulajdonosa lett, ettől kezdve jelentős fejlesztéseket hajtott végre, a műhelyből országos jelentőségű mezőgazdasági gépgyár fejlődött. 1874-ben született meg a merítőkorongos "Hungária Drill" lófogatú sorvetőgép. Gyárának termékei 1869 és 1875 között számos rangos kitüntetésben részesültek. Kühne Ede iparteremtő tevékenységét jelentős kitüntetésekkel jutalmazták.

 

A Kühne-féle "Hungária Drill" sorvetőgép (1874)

A merítőkorongos lófogatú sorvetőgép a vetés hazai gépesítésének kezdetét jelentette.

Ennél a vetőgépnél a vetőszerkezetet a merítőhengerek képezték, melyek formai és technikai kivitelezés tekintetében biztosak és pontosak voltak. A merítőhengerek mozgását közvetlenül a futókerekek idézték elő. A kapák és merítőhengerek kiemelése egyidejűleg egy emeltyű megnyomásával történt.

Az 1878-as párizsi világkiállításon I. díjként megítélt ezüstérmet kapott. Az 1890-es bécsi kiállításon állították ki a tízezredik "Hungária Drill" vetőgépet.

Laptetejére


MECHWART ANDRÁS

(1834 - 1907)

A magyar ipartörténet egyik legkiemelkedőbb kép-viselője a bajorországi Schweinfurtban született. Augsburgban szerzett mérnöki diplomát. 1859-ben Ganz Ábrahám Magyarországra hívta, az ő halála után huszonöt éven át vezérigazgatóként irányította a Ganz gyárat. Kiváló műszaki és közgazdasági szakember volt, hatalmas fejlesztési és korszerűsítési tevékeny-ségének eredményeként világvállalattá fejlesztette az üzemet. A századfordulóra a hatvan fős gyár 6000 embert foglalkoztató nagyüzemmé vált.

Számos találmány megalkotásában társfeltalálóként működött közre, két legjelentősebb önálló szabadalma a hengerszék és a forgóeke.

A malom legfontosabb részét jelentő hengerszéken a porcelán hengereket kéregöntésű acélhengerekre cserélte, amelyek a gabonát sokkal finomabbra és tökéletesebbre őrölték. A sorozatban gyártott hengerszékeket az egész világra exportálták, így azok döntően megalapozták a magyar malomipar hírnevét.

Laptetejére


RICHTER GEDEON

(1872 - 1944)

 

Az ipari méretű magyar gyógyszergyártás meghonosítója Ecséden született, Budapesten járt főiskolára, ezt követően hosszú nyugat-európai tanulmányutat tett. Hazatérve az Üllői úti Sas patikában kezdte meg kísérleteit és gyógyszergyártó tevékenységét. Ez a munka kezdetben elsősorban organoterápiás, állati szervekből kivont készítményekre terjedt ki.
Lényegében ebből a patikából fejlesztette ki és hozta létre a Richter Gedeon Vegyészeti Gyárat, amely hamarosan világhírnévre tett szert. A gyár első nagy sikere az 1912-ben szabadalmaztatott Kalmopyrin volt, a Hyperol nevű fertőtlenítő tabletta pedig az I. világháborúban kapott jelentős szerepet.
A gyár magas szintű, töretlen fejlődését csak a II. világháború tudta átmenetileg megszakítani. Az alapító tudós 1944-ben a faji üldözés áldozata lett, munkatársai azonban az ő szellemében teremtették újjá a gyárat.

 

A digitálisz előállítása (1912)

A Richter Gedeon Vegyészeti Gyár 1912-ben kapott szabadalmat a digitálisz hatóanyagainak előállítására.
A digitálisz a gyűszűvirágban található szteroid-glikozidok gyűjtőneve. A gyűszűvirág kivonatát már a XII. században használta a népi orvoslás.
A piros gyűszűvirágban (Digitalis purpurea) fedezték fel a digitáliszoknak nevezett hatóanyagokat: a levélből digoxint és digitoxint vontak ki. Mindkét anyag szabályozza a szívritmust, fokozza a szívösszehúzódások erejét és vizelethajtó hatása is van.

Laptetejére


 

TIHANYI KÁLMÁN

(1897 - 1947)TIHANYI KÁLMÁN (1897 - 1947)

Üzbégen született, szaktanulmányait Pozsonyban és Budapesten végezte. Legfontosabb találmányai - melyeket az RCA, Loewe és Fernseh AG cégek vásároltak meg és fejlesztettek ki - a korszerű televízió alapelvére és felépítésére vonatkoztak.

1926-ban szabadalmazta teljesen elektronikus televízió rendszerét. Ez bár felületesen nézve hasonló a korábban javasolt katódsugárcsöves megoldásokhoz, valójában radikális változást jelentett. Mint később, 1928-ban szabadalmazott televíziója, már ez is arra a merőben új szerkezeti és működési koncepcióra épült, mely később a töltéstárolás elve néven vált híressé.

A találmányt, bár a Telefunken és Siemens cégek igen lelkesen fogadták, végül mégis a mechanikus televízió továbbfejlesztése mellett döntöttek.

Az RCA 1930-ban, angol és francia szabadalmainak közzétételét követően kereste meg Tihanyit. Tárgyalásai 1934-ben sikerrel zárultak. Ekkor a cég az ő találmányai alapján szerkesztett új televizió rendszerét készülvén nyilvánosságra hozni, megvásárolta szabadalmait. Az Amerikai Szabadalmi Hivatal elbírálói Tihanyi elsőbbségére hivatkozva utasították el Zworykin 1930-ban és 1931-ben bejelentett hasonló tárgyú megoldásait. Tihanyi két amerikai szabadalmat kapott 1928-as elsőbbséggel. Manapság mindinkább nyilvánvaló, hogy ez a döntő jelentőségű találmány tőle származik.

1929-től televizió irányítású légvédelmen dolgozott. Londonban az angol Légügyi Minisztérium részére készítette el robotrepülőgépének prototípusát, majd adaptálta azt az olasz haditengerészet céljaira. 1935-1940 között dolgozta ki 5-8 km hatótávolságúra tervezett ultrahang sugárzó készülékét; 1940-ben visszatért Magyarországra, hol ennek prototípusát elkészítette.

Televízió (1926, 1928)

Az ötletet a katódsugárcsőnek mint adó oldali képbontónak alkalmazására először 1908-ban vetette fel, majd 1911-ben részletezte.   Mindezek a mechanikus képbontók analógjai voltak, amelyeknél elektron emisszió a fotocella egyes pontjaiból csak a pásztázó katódsugár pillanatnyi érintésére történt. Zworykin 1925-ben tartott bemutatója után az ilyen irányú kísérletezés évekig szünetelt.

A döntő megoldást - olyan televíziót, amely a letapogatás ideje alatti folyamatosan kilépő elektron töltések felhalmozását és tárolását valósította meg - Tihanyi Kálmán először 1926-ban, ennek továbbfejlesztett változatait 1928-ban szabadalmazta.

Laptetejére


ZIPERNOWSKY KÁROLY

(1853 - 1942)

Bécsben született, iskolai tanulmányait Budapesten végezte. Műegyetemi évei alatt többször tartott elektronikai tárgyú előadásokat. 1878-ban Mechwart András, a Ganz-gyár akkori vezérigazgatója őt bízta meg a villamos osztály megszervezésével. Mivel hazánkban a Ganz volt az első gyár, amely villamossággal kezdett foglalkozni, így neki jutott a feladat, hogy az erősáramú villamosipart Magyarországon kifejlessze. Zipernowsky figyelme már a kezdet kezdetén a váltakozó áram alkalmazása felé fordult. Hozzáfogtak az ilyen világítóberendezések gyártásához, vezetése alatt a gyár hamarosan a váltakozó áramú elektronika úttörőjévé vált. 1883-ban szerelték fel a budapesti Nemzeti Színház világítását: ez volt Magyarországon az első izzólámpás, váltakozó áramú rendszer (a harmadik színház a világon). Váltakozó áramú generátorai közül említésre méltó az "óriási gőzvilágítógép", amelyik harminc éven át világította a Keleti pályaudvart.

Az 1880-as években a szakemberek sokat foglalkoztak a villamos fény osztásának kérdésével. Edison megoldotta a gazdaságos világítás problémáját, egyenárammal, kis távolságra. Zipernowskynak és munkatársainak történelmi érdeme, hogy kifejlesztették a nagyobb távolságokra történő gazdaságos szállítást és elosztást. 1889-ben Déri Miksával és Bláthy Ottóval fejlesztette ki a transzformátort és a párhuzamosan kapcsolt transzformátorokon alapuló váltakozó áramú energiaelosztó rendszert.

1893-ban a Műegyetem erősáramú elektronikai tanszékének tanára lett, a Magyar Tudományos Akadémia pedig levelező tagjává választotta. 1905-től a Magyar Elektronikai Egyesület elnökeként működött.

Laptetejére


 Déri Miksa

 (Bács, 1854 - Merano, 1938)

1877-ben szerzett vízépítő-mérnöki oklevelet a Bécsi Műegyetemen. 1878 - 1882 között a Duna és a Tisza szabályozási munkáinak tervezésével foglalkozott. Ezzel párhuzamosan elektrotechnikai tanulmányokat is folytatott. 1882-ben a Ganz-gyár mérnöke, később pedig igazgatója lett, ahol ebben az időben rendkívül tehetséges szakemberek dolgoztak együtt. Zipernowskyval közösen, még ebben az évben kidolgozott egy öngerjesztésű váltakozó áramú generátort, amelyet 1883-ban kezdtek gyártani. 1883-tól Déri Miksa Bécsben dolgozott a Ganz-gyár villamos osztályának ausztriai képviselőjeként.

1885-ben Bláthy Ottóval és Zipernowsky Károllyal megalkották a transzformátort. A kísérleti munka oroszlánrészét Déri végezte. 1889-től megszervezte és berendezte a bécsi villamos erőművet.

1898 - 1902 között kompenzált egyenáramú gépén dolgozott. Két év múlva megalkotta a később róla elnevezett repulziós motort. A Déri-féle repulziós motor nagy hiányt töltött be, a felvonókat ugyanis a használatban lévő egyetlen motortípussal sem tudták biztonságosan üzemeltetni. Keferendszerű motorját sorozatban gyártották és az egész világon használták.

 Laptetejére


Csonka János

1852. január 22-én született Szegeden,
1939. október 27-én halt meg Budapesten.


 Több éves külföldi tanulmányait megszakítva 25 évesen, 1877-ben a Budapesti Műegyetem Gépipari Tanszékének műhelyfőnöke lett. 1879-ben elkészítette az első gázmotort, amelyben már szelepek működtek. 1882-ben szabadalmaztatta az ún. Csonka-féle gáz és petróleummotort. Az ő ötlete alapján készült el Bánki Dónáttal közösen első világraszóló alkotásuk, a karburátor (benzinporlasztó). Ezt 1893. február 11-én szabadalmaztatták.

CSONKA JÁNOS (1852 - 1939)Az ő nevéhez fűződik az első magyar motorkerékpár és motorcsónak, az első tűzoltó- és sínautómotor megalkotása is. Az 1800-as évek végén a Magyar Királyi Posta részére motortriciklit készített, amelyet később a saját készítésű postaautója váltotta fel. Neki köszönhetően Európában elsőként nálunk lett motorizálva a postai küldemények szállítása. Nevéhez kapcsolódik úgyszintén elsőként a motoroknál használt vezérelt szívó szelep alkalmazása. Bánkival közösen készítették el az első gőzkalapácsot, és a motorok automatikus gyújtásának kidolgozását is.
1905-ben tervezte meg az első magyar gyártmányú személygépkocsit. A sikeres próbaút idejétől 1905. május 31-től számítják a magyar autógyártás történetét. Autójavító műhelyéből fejlődött ki halála után a Csonka- féle gépgyár. Feltalálói képességének nagyságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy utolsó szabadalmát 84-éves korában jegyeztette be.

 

Laptetejére


Bánki Donát
gépészmérnök feltaláló

1859-ben június 6-án született Bakonybánk
ugyanott halt meg 1922-ben

Bánki Donát  korának legnagyobb gépészmérnöke, a Budapesti Királyi József Műegyetem nemzetközi hírű professzora, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja.

Az iparosodó hazai környezetben kezdte - felsőfokú tanulmányai befejeztével - mérnöki tevékenységét. Az első évben a Magyar Királyi Államvasúti Gépgyárban műszaki díjnokként dolgozott, majd 17 éven át (két év műegyetemi konstruktori munkásságot is beleértve) tevékenykedett a Ganz és Társa Vasöntöde- és Gépgyárban, kezdetben konstruktorként, majd osztályvezetőként, s végezetül 8 évet főmérnökként. Életpályájának ezen időszakában gépszerkesztőként közreműködött a budapesti gabonaelevátor, a Mechwart-eke megtervezésében, jelentős szabadalmi tevékenységet folytatott a gázmotorok és a belsőégésű motorok terén. Ezen időszakra esik a közvélemény előtt talán legismertebb találmánya, a Bánki-Csonka féle karburátor szabadalmaztatása.

1902-ben készült el új gondolatát megvalósító elsőkerék-hajtású gépkocsija, mellyel az akkor általánosan elterjedt hátsókerék-hajtás problémáit kívánta kiküszöbölni. Az általa tervezett és a Ganz-gyárban elkészült automobilnál a motort, a sebességváltót és a differenciálművet egy tömbbe építette fel, s az első kerékpár tengelyére helyezte.

Az 1908-as USA-beli tanulmányútját követően a repülés iránt érdeklődik.  "A légi utazás biztos csak akkor lehet, ha gépi berendezéssel tudjuk kormányozni..." Ennek kifejlesztése érdekében hidraulikus szervomotorból álló stabilizátort szerkesztett és szabadalmaztatott 1909-ben.

A századfordulót követően jelentős érdeklődés irányult a vízi energia hasznosítása irányába, a kis és közepes esésű patakok és folyók energiájának hasznosítására. Bánki egyszerű és olcsó turbinát szerkesztett, melyet 1917-ben ismertetett kéziratként "Neue Wasserturbine" címmel, majd 1918-ban a Molnárok Lapjában mutatta be magyar nyelven.

Bánki Donát alkotásai közül mértékében is kiemelkedő a Vaskapu-vízerőmű terve.

Bánki Donát munkásságát, alkotásait áttekintve az utókor csodálattal adózik tevékenységének. 1922. augusztus 1-én alkotó ereje teljében elhunyt tudós 136 hazai és külföldi publikációt hagyott hátra az utókor számára. Pályafutását példaképül állíthatjuk minden mérnök, az alkotó műszaki értelmiség elé.

Laptetejére


Asbóth Sándor
Asbóth Sándor  (1811-1868)
* Keszthely - † Buenos Aires, Argentína.

Mérnök, a 1848-as Szabadságharc ezredese; az amerikai polgárháború tábornagya. USA-nagykövet Uruguayban és Argentínában.
Elkészítette New York városrendezési tervét és a híres Central Parkot ö tervezte meg; ö alkalmazott először bitument járdaburkolásra.

*

Laptetejére


Barnóthy Jenő



Barnóthy Jenö  (1904 - 1996)
* Kassa - † Chicago, Illinois, USA.

Asztro-fizikus, egyetemi tanár. 1948-ban az Egyesült Államokba emigrált feleségével, Forró Magda tudóstársával. Először Lake Forest, Illinoisban fizikát tanítottak mindketten
(Barat College). 1955-ben egy rádiológiai kutatóeszközöket gyártó vállalat vezetésével bízták meg mindkettőjüket. Barnóthy a Biomagnetic Research Foundation elnöke, a Forro Science Co. igazgatója. Több szabadalma van sugárzást kutató készülékek gyártására. Több száz tudományos írása jelent meg a kozmikus sugárzás, asztro-, atom- és biofizikával kapcsolatban. Utolsó, feleségével közösen írt, szakcikke (What is Time) 1991-ben jelent meg. A kozmikus sugárzás jelenségeinek megismerése terén - ami a világűr meghódításának előfeltétele - mindketten kitűnő eredményt értek el.

Laptetejére




Dallos József

Bp., 1905. jan. 7. - London, 1979. jún. 27
* Magyarország - †  Anglia

Szemorvos. Kidolgozta az élő szemről való minta készítésének eljárását, miután megtalálta a lenyomatfelvételhez szükséges anyagot. Kutatásai alapján 1929-ben - elsőként - olyan kontaktlencséket lehetett gyártani, amelyek a szem alakjához idomultak, és ezáltal egész nap viselhetővé váltak. A folyadék nélküli kontaktlencsék is neki köszönhetők.
Az 1930-as évek elején tökéletesítette a kontaktüveget. A Bp.-i 1. sz. Szemklinika laboratóriumában végzett kísérleteinek eredménye volt az az üvegtechnikai eljárás, amely lehetővé tette a mintára pontosan simuló vékony üvegkagylók előállítását. 1932-ben a hibátlan lenyomatvételhez alkalmas anyagot - a Poller-féle negocollt - is sikerült megtalálnia, és kidolgozta a megfelelő eredményt adó mintázási módszert. A kontaktüveg haptikai (érintkezési felületi) tulajdonságainak tökéletesítésével nagymértékben megjavította a kagylók viselhetőségét, és kiküszöbölte az addig egyszerűen csak gömb felszínűre kiképzett kontaktüvegeknél mutatkozó hátrányokat (fénytörési hibákat).

Halála után a British Contact Lens Association az évente meghirdetett díját Dallosról nevezte el.
A puha kontaktlencse kifejlesztése a magyar Györffy István nevéhez fűződik.

Laptetejére


Dékáni Árpád



Dékáni Árpád  (1861 - 1931)
Alsójára, 1861. ápr. 11. - Borbánd, 1935 ?

 Erdélyi származású rajztanár, iparművész.
 1885-ben Bp.-en szerzett rajztanári oklevelet. 1885-től a kiskunhalasi ref. gimn. tanára volt. 1906-tól Bp.-en az Iparművészeti Főisk.-n, majd az újpesti gimn.-ban tanított. 1893-94-ben szerk. a Kiskunhalas c. napilapot, 1915-ben nyugdíjazták, utána Borbándra költözött, s ott élt haláláig. A halasi csipke néven közismert művészi csipkék rajzát tervezte, melyeket Markovics Mária készített el rajzai alapján, s külföldön is hamar kedveltté váltak. 1904-ben a St.-Louis-i, 1906-ban a milánói világkiállításon csipkéivel Grand Prix-t (nagydíjat) nyert. A vallás- és közoktatásügyi min. csipkevarró tanfolyamok szervezésével bízta meg. E szervezői munkával indult el a m. háziipari mozgalom.

 

Laptetejére


Döme Lajos és Kézsmárki András


NYERSGUMI HULLADÉK FELDOLGOZÁSA lett az 1999. év találmánya.
A találmány berendezés és eljárás vulkanizálatlan textil és acélszál erősítésű gumi hulladék újrahasznosítására. E megoldás alkalmazásával az ilyen hulladék 70%-a újra felhasználható gumi termékek elállítására. Ez az alkotás négy külföldi találmányi kiállításon két arany- egy ezüstérmet és egy különdíjat nyert.

Laptetejére




Dorogi István

(* Magyarország, 1885 - ? )


Vegyészmérnök, feltaláló. 1924-1934 között kidolgozta a pneumatikus elvű gumilemezekből összetett és csákozott varratokkal összetartott alaktestek gépesített ipari termelését. Az eljárást 52 magyar és 150 külföldi szabadalomban fektette le. Az általa kidolgozott megoldásokat a korszerű gumiipari technológiában, mint játékok, mentőövek, felfújható csónakok, stb. gyártásánál széles körben alkalmazzák.

Laptetejére



 P. Fényi Gyula S.J.

P. Fényi Gyula S.J.(1845 - 1927)
* Sopron - † Kalocsa


Asztrofizikus, jezsuita szerzetes, a Haynald-obszervatórium igazgatója Kalocsán. A Napprotuberanciák jelentőségének első értékelője. Bizonyítja, hogy a nap-protuberanciák gyakorisága a napfoltok szerint változik. Légkörtani és geofizikai vizsgálatai szintén jelentősek. A Holdon krátert neveztek el róla.

 

 

Laptetejére




Greguss Pál

(* Budapest, 1921 - )


Vegyészmérnök, fizikus. A Deep Space program keretén belül kilőtt űrszonda műszerei között található Greguss Pál találmánya, a Pál-optika néven ismert panoramikus gyűrűs lencse. Azt a panoráma képet, amit a Sojourner kamerája 6000 felvételből állít össze a Pál-optika egy felvétellel tudja készíteni. A 360 fokos látást biztosító optikai lencse pontos helyzet-meghatározó műszerként használható, mivel egyidejűleg rálátása van a Földre, a Napra és a csillagokra.

Laptetejére


Haraszty Ágoston


Haraszty Ágoston
(1812 - 1869)
* Futak - † Corinto, Nicaragua


Földbirtokos. Az amerikai szőlőkultúra megalapítója, a Kaliforniai Bor Atyja. Bevezette a Zinfandel és az Alexandriai Muskotály szőlőfajtákat. 1861-ben 100 000 szőlővesszőt importált Európából, az 1,400 fajta közt Tokaji szőlőt is. Az 1862-ben megjelent könyve a borászatról, borkészítésről, mező- és kertgazdaságról a 20. században is hosszú ideig a borkészítés angol nyelvű szaktekintélye maradt.

Laptetejére


                 

HEVESY GYÖRGY

magyar kémikus
1885, augusztus 1 Budapest - 1966, Freiburg

 

Zürichben szerezte doktori címét és innen került Manchesterbe Rutherford mellé (1911). Itt dolgoztak együtt későbbi legjobb barátjával, Niels Bohrral.
Az akkor fejlődő izotópkutatásokkal foglalkozva 1913-ban fedezte fel G. Panethel közösen a radioaktív nyomjelzést (ekkor még az izotóp elnevezést nem használták). 1920-tól Bohr intézetében dolgozik és két évvel később itt fedezte fel a hafniumot (rendszám 72). Megkezdte vizsgálatait a radioaktív nyomjelzés biológiai alkalmazási lehetőségeinek felderítésére.

1926-1934-ig a freiburgi egyetem fizika-kémia tanszékének a vezetője volt. Ez idő alatt már állati szövetekben vizsgálta a nyomjelzést. Kutatásait Koppenhágában, majd Stockholmban folytatta és felfedezte az aktivációs analízist. Ezután csak biokémiai, biológiai és orvosi kutatásokkal foglalkozott.

Miután az izotópokat mesterségesen is sikerült előállítani, ezek alkalmazásával érte el eredményeit. Az anyagcsere folyamatok vizsgálata, sejtek megújulása, molekulák útja, daganatok vizsgálata, stb. területen
Munkásságáért 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott.

Laptetejére


Kaposy Mór

 (1837 - 1902)
* Kaposvár - † Bécs, Ausztria


Orvos, bőrgyógyász. A rosszindulatú daganatok és nemibetegségek terén végzett kutatásai jelentősek. A Sarcoma indiopathicum multiplex haemorrhagicum (1872) rákos betegség meghatározása ma Kaposy sarcoma néven ismeretes és az AIDS betegséggel kapcsolatban gyakran említik. Az általa felfedezett és róla elnevezett bőrráknak ez a formája ugyanis sokszor az AIDS első tünete.

Laptetejére


Kemény János

Kemény János  (1926 - 1992)
* Budapest - † Etna, NH, USA


Matematikus, egyetemi tanár. 1940-ben az Egyesült Államokba került. 17 éves korában behívták katonának és mint matematikust a Manhattan Terv-hez osztották be, mely terv az atomenergia kutatásával foglalkozott. 27 évesen megszervezi és vezeti a Dartmouth College egyik matematika tanszékét, majd 1970-1981 között a főiskola rektora. Társ-feltalálója a BASIC computer nyelvnek (1964), ezért a microcomputer atyjának nevezik. 1983-ban True Basic Inc. néven saját vállalatot alapított. Az e-mail is Kemény ötlete volt.

A Three Mile Islandi atomerömü-baleset után Keményt kérték fel a kormányzati vizsgálat vezetésére. A Kemény-jelentés országos visszhangot váltott ki, és Keményt az Egyesült Államok egyik legismertebb és legbecsültebb polgárává tette.

Manhattan Terv
1939-ben Szilárd Leo és Teller Ede megkérték Einsteint, hogy hívja fel Roosevelt elnök figyelmét arra, hogy német tudosok biztos foglalkoznak egy atombomba előállításának gondolatával. Einstein német levelét Teller angolra fordította és személyesen vitte el a Fehér Házba. Néhány hét múlva elhatározták az atomkutatás megindítását - Manhattan Terv néven. A Tervben résztvevő tudosokat egy öttagú atomfizikusokból álló kutató csoport irányította, melynek feje az olasz Fermi Enrico volt, a többi tagja Fermi híres űrlakói, akiket magyaroknak neveznek: Neumann János dr., Szilárd Leo dr., Teller Ede dr. és Wigner Jenö Pál dr. A Manhattan Terv kiválóan sikerült, felfedezték a atommaghasadás láncreakcióját, működni kezdett az első atomreaktor és megépült az atombomba. Amikor a kutató csoport megtudta, hogy az amerikai hadvezetőség atombombát készül Japánra ledobni, több tudóstársukkal együtt tiltakozó levelet küldtek Truman elnöknek, de eredményt nem értek el.

Laptetejére




Kertész Andor

(1894 - 1985)
* Budapest - † New York

Világhírű fényképész. A fényképtudósítás egyik alapítója. Már 1912-ben riport-képeken örökítette meg a mindennapi utcai életet és az embereket természetes környezetükben. 1925-töl Párizsban és 1936-tól New Yorkban élt és dolgozott. Úttörője volt a kis formátumú fényképezőgépek használatának elterjesztésében. Egész életében szinte kizárólag kis gépekkel dolgozott. Kertész teljes egészében magánúton tanulta a fényképezést és amatőrnek tartotta magát: „Amatőr vagyok, és amatőr akarok maradni életem végéig. A fénykép szépsége a rápecsételt igazságból ered. Ezért védekezem mindenfajta szakmai fortély és bravúr ellen..."

Laptetejére



Kliegl József

 A zseniális nagy magyar feltaláló Baján született 1795. december 25-én. Nemesi családból származott Családjával 1828-ban Pesten telepedett le, ahol festészetből próbált megélni.1833-tól, 38 éves korától kezdett el gépészeti kérdésekkel foglalkozni. Érdeklődése régebbi volt, gyermekkorától kezdve érdekelték a gépek.

Első találmánya egy számológép és egy búvárhajó volt. Ekkor egész családjával Bábon élt, Nyitra megyében, gróf Zichy József vendégeként, annak birtokán, ahol a grófi család tagjait festette. Mindkét találmánya csak terv maradt. Számológépének további sorsa ismeretlen, de érdekes dolgot írtak erről az akkori újságok. Azt, hogy Párizsban egy francia - akinek testvére Bábon lakott - talált fel számológépet, éppen olyat, mint Klieglé. A búvárhajó tervét - amely "a víz alatt járhat" - 1835-ben közölte. Túl fantasztikusnak találták és elutasították.

Nagy igény volt a XIX. század elejétől kezdve arra, hogy tökéletesítsék a nyomdai munkákat. Az egész világon folytak kísérletek a nyomtatás főbb szakaszainak: a betűszedésnek, az osztásnak és a nyomtatásnak gyorsítására. Fő műve a nyomdai szedő- és osztógép egész életét végigkísérő vezéreszméje volt. Ötlete 1833 körül fogant meg, s 1834-ben szerkesztett gépének mintadarabját szegényesen, papírlemezekből és fából csinálta.

Tervezett egy ún. sínlerakó mozdonyt, amely magával vitte a síneket. Minden valószínűség szerint ez volt a későbbi hernyótalpas jármű őse. Bővebb adatok e találmányról nem maradtak fenn.

Feltalálta a hangjegyíró gépet. Ezt a műszaki alkotást saját anyagi erejéből el tudta készíteni. A "hangszedő" géppel Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Ábrányi Kornél és más neves zeneművészek is tettek kísérletet, játékukat papírra vetette a gép.  A hangjegyzőgép további sorsa az lett, hogy nyoma veszett. Előbb egy lakásba került 1905 körül, ahol a vele játszó gyermekek tönkretették, majd a feledés homályába veszett.

Említést érdemel még találmányai közül az aratógép, amit valószínűleg 1858-1859-ben konstruált. . E modell sorsa is ismeretlen.

Kliegl a szerencsétlen feltalálók sorába tartozott, üldözte a magyar zsenik fátuma, a meg nem értés, a sikertelenség. Nem alakult sorsa szerencsésen, s hiába remélte a kezdeti nagy sikerek alapján, hogy gépei meghódítják a világot. Rendkívüli dolgokat fedezett fel ez a sokoldalú, el nem ismert lángész. Találmányát nem tudta értékesíteni, szegénységben élt, gépei elkallódtak, elfelejtették.

Laptetejére


Körösi Csoma Sándor

Körösi Csoma Sándor
(1784-1842) * Körösfalva, -
† Darjeeling, India.

Nyelvtudós, világjáró. Gyalog elindult Ázsiába, hogy a magyarok őshazáját és őstörténeti forrásokat keressen. 20 nyelven beszélt. 16 európai és keleti nyelven állított össze szójegyzéket. Elképzelhetetlen nélkülözések árán, lámakolostorokban tanulta és rakta le a tibeti nyelvészet alapjait. Elkészítette a világ első tibeti nyelvtanát és a tibeti-angol szótárt. A keleti nyelvészet történetében úttörő jelentőségű Calcuttában megjelent két műve: Grammar of the Tibetan Language, és Essays towards a Dictionary Tibetan and English. Halála után jelent meg szanszkrit-tibeti-angol szótára. 1982-ben Budapesten felavatták Európa első buddhista emlékművét, a Csoma-stupát.

Laptetejére


Markovits Mária


Markovits Mária (1875 - 1954)
* Kiskunhalas - † Kiskunhalas


Hímvarró, iparművész. Dékáni Árpád művészi magyar csipke terveit a hagyományos, évszázados módszerekkel nem lehetett elkészíteni.
Markovits Mária érdeme, hogy a tervek valósággá válhattak. Eredeti, teljesen új, egyedülálló technikát dolgozott ki a halasi csipke varráshoz. Sok csipkevarró nemzéseket nevelt. A világhírű, teljes egészében kézzel varrott halasi csipkét ma Kiskunhalas aranyának nevezik.

Laptetejére


NEUMANN JÁNOS

magyar matematikus
1903, Budapest - 1957, Washington  

Matematikus, vegyészmérnök, fizikus, a logikus és gyors gondolkodás legendás szimbóluma, akit tudóstársai így jellemeztek: A legtöbb tudós azt fedez fel, amit tud, Neumann azt, amit akar

Margittai Neumann János Lajos volt a teljes neve és a világ John von Neumann-nak ismerte. Már a gimnáziumi évei alatt hivatásos matematikusnak számított. 1921-ben egyszerre kezdte meg tanulmányait Budapesten a Tudományegyetem bölcsészkarán és a berlini egyetemen. 1926-ban doktorált matematikából itthon és ugyanabben az évben kapta meg vegyészmérnöki diplomáját Berlinben. Ezután a legtekintélyesebb egyetemeken tanított.

 A kvantummechanika matematikai problémáival foglalkozott és ért el korszakalkotó eredményeket (1932).. Megalapozza a matematika új ágait, megteremti a játékelméletet és annak gazdasági alkalmazását, kifejleszti a folytonos geometria elméletét. A II. világháború alatt a fegyveres erők tanácsadója, tagja a Manhattan Tervnek, résztvesz az első atombomba megépítésének programjában. Az atom és hidrogén bomba kísérleti  robbantásainál keletkezett lökéshullámok tanulmányozásánál a bonyolult matematikai összefüggések kiszámítása végett gondolt a nagysebességű elektronikus számítógépek kifejlesztésére. Tőle származnak a számítógép logikai tervezése és alapvető gondolatai, mint a kettes számrendszer alkalmazása, memória, programtárolás, utasításrendszer. Bekapcsolódott az ENIAC és EDVAC programba és később maga is vezetett fejlesztéseket ezen a területen. Ő javasolta a belső programvezérlés és a kettes számrendszer alkalmazását. 1955-ben az öttagú Atomenergia Bizottság tagjává nevezték ki. Az atomenergiával kapcsolatban figyelmezteti a szenátus különbizottságát a következő „nyilatkozattal": Az atomfizika felelőtlen, vagy otromba politikával kombinálva már ebben a pillanatban is képes borzalmas sebeket ejteni a társadalomban. Még valamelyes fejlődés, ... és a fizika és politika ezen kombinációja lakhatatlanná változtatja a föld felszínét...
 

Pattantyús Ábrahám Géza


Pattantyús Ábrahám Géza 

 

(1885 - 1956)
* Selmecbánya - † Budapest


Gépészmérnök. 1907-töl haláláig tanított a budapesti Műegyetem elektrotechnikai, majd gépész-szerkezettani tanszékén. Mérnökgenerációk nevelője, a „Pattantyús-iskola" megteremtője volt. 13 szak- és tankönyvet és 150 szakdolgozatot írt. A dugattyús szivattyúk légüstjének méretezésére kidolgozott eljárása az egész világon Pattantyús-módszerként ismeretes.

Laptetejére




Pávlics Ferenc

(1928 - )
* Balozsameggyes -


Gépészmérnök. Dolgozott mint kutató az amerikai hadsereg detroiti tankgépkocsi szertárparancsnokságánál, a General Motors védelmi kutató-laboratóriumában, a Santa Barbara művek elektronikai részlegénél. Kutatási területe a mellékúti járművek fejlesztése, a Hold felszínére szánt járművek alkalmazásának vizsgálata. Kidolgozta a NASA részére, a világtörténelem első földön kívüli terepjáró gépkocsiját, az 1969-es Holdra szálláskor használt holdautót. Ezt fejlesztette tovább az amerikai űrhajózási Hivatal Pávlics vezetésével. Ez a Jövevény-nek nevezett autó 1997-ben szállt le a Mars-ra a Nyomkereső űrszondával.

Laptetejére




Pécsi Eszter

(1898 - 1975)
* Kecskemét - † New York, USA


Statikus. Ő készítette a margitszigeti fedett uszoda szerkezeti tervét és Budapest első vasszerkezetű magasházát (Fiumei úti baleseti kórház). 1957-ben elbocsátották állásából, elhagyta Magyarországot. Egy évig Bécsben dolgozott. Ő tervezte meg a város első többemeletes parkolóházát. 1958-tól New Yorkban dolgozott. Ő volt a statikusa az első vasbetonvázas felhőkarcolónak (Hotel Americana) és a Columbia Egyetem tanárok számára készült két toronyházának. Mindhárom munkájáért megkapta New York városától „az év legjobb statikai terve" díjat. A New York-i Egyetem több épületének volt statikus tervezője. Különleges alapozási módszert fejlesztett ki a Hudson folyó partján épülő toronyházakhoz, ezért 1965-ben az év legjobb statikusa lett.

Laptetejére


Pulitzer József

Pulitzer József

  (1847 - 1911)
* Makó - † Charleston, USA.

Újságíró, lapszerkesztő. A modern újságírás úttörője; a Pulitzer díj megalapítója; gyűjtést szervezett a new yorki Szabadság-szobor talapzatának felállítására. Az általa létesített alapítvány fedezi a szobor kivilágítását a mai napig.

 

Laptetejére


Rózsa Miklós

 


Rózsa Miklós  (1907 - 1995)
* Budapest - † Los Angeles, USA.

Zeneszerző, karmester.
7 éves korában lépett fel először a nyilvánosság előtt saját szerzeményével. Komoly zenéjét Európa szerte megismerték. 1937-töl kezdett filmzenét írni. Először a Londonban élő magyar Korda Sándor filmrendezővel, majd 1948-ban Hollywoodban a Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdióval kötött szerződést. 40 év alatt 93 filmhez, köztük Hollywood leghíresebbjeihez, írt zenét (El Cid, Ben-Hur, Quo Vadis, Dzsungelkönyv..). Egyidejűleg 20 évig tanított filmzeneszerzést - elsőként az USA-ban - a Dél-Kaliforniai Egyetemen. Komoly zenéjét az egész világon játsszák. Rózsa volt az egyetlen zeneszerző, aki 1956-ban zenei darabbal megemlékezett a Szabadságharcról (Nyitány a Szimfonikus hangversenyhez).

Laptetejére



Rubik Ernő, id.
(1910 - 1997)
* Pöstyén, Felvidék - † Budapest
Id. Rubik Ernö volt a legismertebb magyar repülőgép tervező mérnök. 1935 és 1987 között 31 különböző típusú vitorlázó- és sportrepülőgépet tervezett, világviszonylatban is jelentős szabadalmait alkalmazva. A könnyű és olcsó megoldások alumíniumötvözetből készültek.

Laptetejére


Rubik Ernö, ifj.

Rubik Ernö, ifj. (1944 - )
* Budapest -
Építész, tárgytervező. Több logikai játék alkotója, a leghíresebb a Rubik kocka vagy Bűvös kocka (1974), melynek kedvelői versenyeket, világbajnokságokat szerveznek. A Bűvös-kocka bevonult a New York-i Modern Művészetek Múzeumába.

 

 


Laptetejére



Schick Béla

(1877 - 1967)
* Boglár - † New York City


Gyermekorvos. A világhírű Schick-test felfedezője, amely megállapítja a diphteriára való fogékonyság fokát. Clemens von Pirquet-tel közösen felfedezte az allergia orvostudományát A biztonságos borotvapenge feltalálója.

Laptetejére


Simonyi Károly

Simonyi Károly  (1948 - )
* Budapest, Hungary


Számítógép programozó. A világ legnagyobb software cégének, a Microsoftnak vezető tervezője az 1980-as évek eleje óta. Simonyi tervezte a Windows, Word for Windows és Excel programokat. A híres és programozók részére hasznos Hungarian notation bevezetése is az ő nevéhez fűződik.
 

Laptetejére


Szilárd Leo


Szilárd Leo  (1898 - 1964)
* Budapest - † La Jolla, CA, USA.

Atomfizikus, biofizikus. Teller Edével felhívta Einstein és Roosevelt elnök figyelmét az atomhasadás katonai alkalmazásának lehetőségére. Tagja az atomenergia kutatásával foglalkozó Manhattan Terv tudóscsoportjának. Szilárd nevéhez fűződik az első atommaghasadás láncreakciójának kiváltása uránium és grafit kombinálásával. Ő használta először a plutóniumot az atomreakció előidézésére. Megtervezte és Fermivel megépítette az első atomreaktort. Egész életében ellene volt, hogy az atomenergiát katonai célokra használják, ennek érdekében megszervezett egy háború ellenes tanácsot Council to Abolish War címen. A II. világháború után biológiával foglalkozott, a fizika elvont módszereit az élet alapproblémájára alkalmazva. A rák kezelésére új gyógyászati módot dolgozott ki, a radioterápiát. Szilárd Leót a biofizika atyjának tekintik.

 

Laptetejére


Teller Ede

magyar atomfizikus.
1908. január 15., Budapest

Rendkívül vonzotta a matematika és szeretett volna ezzel foglalkozni, de édesapja kérésére mégis vegyésznek kezdett tanulni. Két év vegyészeti tanulmányok után véglegesen elkötelezte magát a fizika mellett.1928. július 14-én leugrott egy mozgó villamosról és az levágta jobb lábfejét. Gyógyulása után befejezte tanulmányait és 1930-ban doktorált

Hitler hatalomra jutásakor átköltöztek Angliába.
1935-ben G. Gamow hívására utaznak az Amerikai Egyesült Államokba, ahol a George Washington Egyetemen tanít. 1938-ban a csillagok energiatermelését Gamow és Teller közösen a magfúzióval, vagyis a termonukleáris reakcióval magyarázzák.

Tagja volt az atom energiát kutató Manhattan Terv tudós csoportjának
 
Később dolgozik Los Alamosban az atombomba kutatásokon, de 1942-től igazán a hidrogénbomba érdekli. Legfőbb hajtóereje az a félelme, hogy Sztálin veszélyezteti a békét és ezt megőrizni csak az erőfölény birtokában lehet. Az atombomba ledobását is ellenezte és ez vezette a hidrogénbomba kutatások szorgalmazásában is. 1952. november 1-én volt az első kísérleti robbantás.. Részvett a nukleáris láncreakció és az első atombomba kifejlesztésében. Vezető szerepe volt az amerikai hidrogénbomba megépítésében
(1952). Őt nevezik a „hidrogénbomba atyjának". Fontos szerepe volt a tengeralattjárókról kilőtt rakéták kifejlesztésében és a Star Wars (az Egyesült Államok rakéta védő rendszere) megfogalmazásában. Az erősen antikommunista Teller tudományos munkája az atom robbanószerek terén lényegesen hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok békés úton megnyerte a Hideg Háborút és hogy a Szovjetunió összeomlott.
Teller Ede 1991-ben Pakson azt mondta: új jeles felfedezése, miszerint egy nyelv van, s az a magyar.

Sokat foglalkozott az atomreaktorokkal is. Elnöke volt az Egyesült Államokban a Reaktorbiztonsági Tanácsnak. Felismerte az urán-grafit-víz típusú reaktorok veszélyforrását (Teller-effektus) és amerikában be is zárták ezeket.
Később Csernobilban többek között Teller-effektus vezetett a katasztrófához.

Többször is látogatást tett a Paksi Atomerőműben és mindannyiszor megállapította, hogy az erőmű biztonságát és a szakemberek képzettségét tekintve az a világ élvonalába tartozik.

Laptetejére


 

WIGNER JENŐ

magyar fizikus
1902, 11.17  Budapest - 1995, Princeton

A berlini egyetemen vegyésznek tanult, de az új fizikai felismerések magával ragadták. Disszertációja a kvantumkémia első munkájának tekinthető, a hidrogén molekula keletkezését tárgyalja. Felismerte a tér-idő szimmetria szerepét a kvantummechanikában (1929).

1930-ban települt át az Amerikai Egyesült Államokba, ahol 1937-ben megkapta az állampolgárságot. 1934-ben Szilárd Leó neutronok felhasználásával előidézhető láncreakció ötletét jónak tartotta és közösen kidolgozták az elmélet lényegét. Szilárddal közösen vették rá Einsteint a Roosevelthez szóló nevezetes levél aláírására. Ő is részt vett Szilárd Leóval, Neumann Jánossal, Teller Edével és Enrico Fermivel a levél nyomán beinduló atomkutatásokban a Manhattan-terv keretében . A plutóniumot előállító (szaporító) reaktor megtervezésén dolgozott, amely az első atombomba üzemanyagát állította elő.

Részt vett az első atomreaktor kifejlesztésében és 1942. december 2-i indításában.
A kvantummechanikai munkássága is figyelemre méltó: ő állapította meg például a bariontöltés-megmaradási elvet (1949).
1963-ban fizikai Nobel-díjat kapott az atommag és az elemi részecskék elméletéhez adott hozzájárulásáért, elsősorban az alapvető szimmetriaelvek fölfedezéséért és alkalmazásáért.

Mindent megtett, hogy az atomenergiát békés célokra használják. Ez irányú munkásságáért megkapta az USA Atomok a Békéért díját. Mindvégig szeretettel szólt hazájáról és tanárairól. Gyakran látogatott haza és 1983 nyarán meglátogatta a paksi atomerőművet is.

1995-ben halt meg a "világ első reaktormérnöke", de munkássága révén mindig jelen lesz közöttünk.

Laptetejére

 


Újsághír

Bodó Zsófia (Budapest) és Gaál Bernadett (Hódmezővásárhely) 15 éves középiskolás magyar lányok részt vehetnek a NASA Mars-kutatási programjában. A Planetary Society nevű nemzetközi szervezet pályázatán saját korcsoportjukban a legjobb dolgozatokat készítették. A pályázatra 44 országból tízezer fiatal jelentkezett. A győztesek: 1-1 amerikai, brazil, lengyel és tajvani, 3 indiai és a 2 magyar lány. A két 15 éves diáklány hamarosan a kaliforniai San Diegoban lévő irányító központban kapcsolódhat be a Mars kutatásba. Részt vehetnek a Mars Global Surveyor ürszonda által a Földre küldött képek kielemzésében, söt maguk is vezérelhetik a szonda távirányítású kameráját. Feladatuk a leszállóhely kijelölése egy majdani - várhatóan 2011-ben induló küldetés számára.
(Amerikai Magyar Népszava, 2001. február 23.)


Laptetejére